20-612 LUBLIN, ul. Głęboka 28
tel. (+81) 531 96 60,
fax. (+81) 531 96 69
Studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia
PROFIL PRAKTYCZNY
Ulotka PDF | Plan studiów | Efekty ksztaÅ‚cenia
Geodezja i kartografia jako kierunek łączy w sobie nauki techniczne oraz nauki o Ziemi. KsztaÅ‚cÄ… siÄ™ na nim specjaliÅ›ci w zakresie szeroko rozumianej geodezji i kartografii obejmujÄ…cej m.in.: nowoczesne techniki i technologie wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokoÅ›ciowych oraz opracowanie wyników pomiarów; fotogrametriÄ™; kartografiÄ™; wycenÄ™, kataster i gospodarkÄ™ nieruchomoÅ›ciami; przebudowÄ™ rolniczej i lesnej przestrzeni produkcyjnej; podziaÅ‚y i rozgraniczenia; techniki programowanie; geomatykÄ™; budowÄ™, zarzadzanie i wykorzystanie baz danych.
STUDIA STACJONARNE I NIESTACJONARNE
Studia pierwszego stopnia (inżynierskie) stacjonarne i niestacjonarne trwajÄ… 3,5 roku (7 semestrów). Studia koÅ„czÄ… siÄ™ nadaniem tytuÅ‚u zawodowego inżyniera. Profil praktyczny.
SPECJALNOÅšCI
Student poznaje nowoczesne metody pomiarów geodezyjnych i satelitarnych oraz sposoby ich wykorzystania. Ma także dostÄ™p do instrumentarium wyposażonego w nowoczesny sprzÄ™t geodezyjny użytkowany obecnie przez wielu geodetów, takich firm jak: Topcon, Leica, Nedo, Trimble (tachimery w tym skanujace: skaner 3D; niwelatory kodowe, laserowe i optyczne; odbiorniki GNSS; wykrywacze instalacji podziemnych; dalmierze laserowe i wiele innych) oraz pracowni komputerowych ze specjalistycznym oprogramowaniem, np.: EWMapa 11 FB z kluczem peÅ‚nej funkcjonalnoÅ›ci i programu; ArcGIS (Spatial Analyst, 3D Analyst, Geostatical Analyst, Network Analyst); WinKalk i MikroMap; ERDAS IMAGINE (EDU-Pack + ERDAS SAR Interferomerty); GS +; Autodesk; QGIS; Inkscape; ZW Cad; Topcon ScanMaster; arkusz kalkulacyjny MS Office.
PrzykÅ‚ady przedmiotów w programie studiów: Geomatyka, Instrumentoznawstwo, Geodezyjne pomiary szczegóÅ‚owe, Systemy i ukÅ‚ady odniesienia, Informatyka w geodezji, Kartografia, Fotogrametria i teledetekcja, Systemy informacji przestrzennej, Technologie informacyjne, Mapa numeryczna, Infrastruktura inforamcji przestrzennej, Geowizualizacja.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
Zdobyta wiedza, umiejetnoÅ›ci praktyczne i kompetencje spoÅ‚eczne pozwolÄ… absolwentom kierunku podjąć pracÄ™ na stanowiskach inżnierskich i menadżerskich w firmach geodezyjnych, wydziaÅ‚ach geodezji urzÄ™dów administracji paÅ„stwowej i samorzÄ…dowej, oÅ›rodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, instytucjach i przedsiÄ™biorstwach geodezyjnych, kartograficznych i geoinformatycznych. Absolwenci bÄ™dÄ… też mogli prowadzić wÅ‚asne przedsiÄ™biorstwa Å›wiadczÄ…ce usÅ‚ugi w zakresie geodezji i kartografii. Dodatkowo nauczanie zwiÄ…zane z wykorzystaniem nowoczesnych narzÄ™dzi i metod umożliwi absolwentom także zatrudnienie w dziaÅ‚alnoÅ›ci pozatechnicznej, gdzie nabyta wiedza i umiejÄ™tnoÅ›ci oraz kompetencje spoÅ‚eczne bÄ™dÄ… przydatne, a potencjaÅ‚ absolwentów zostanie wykorzystany w odpowiedni sposób. Wiedza uzyskana z rynku pracy i od interesariuszy zewnÄ™trznych zwiÄ…zanych z geodezja i kartografiÄ…, pozwala stwierdzić, że nadal bÄ™dzie zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu geodezji i kartografii, zwÅ‚aszcza w regionie lubelskim.
STAWIAMY NA PRAKTYKĘ
REKRUTACJA
|
Rekrutacja na studia odbywa siÄ™ drogÄ… elektronicznÄ… za pomocÄ… systemu IRK. Osobiste konto rejestracyjne sÅ‚uży do zÅ‚ożenia aplikacji na wybrany kierunek (kierunki), a także jest jedynym źródÅ‚em przekazywania kandydatowi informacji o wyniku postÄ™powania rekrutacyjnego.
O przyjęcie na studia pierwszego stopnia mogą ubiegać się kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.
PostÄ™powanie kwalifikacyjne na studia I stopnia dla kandydatów:
- z tzw. nowÄ… maturÄ… oparte jest na wynikach części pisemnej zewnÄ™trznego egzaminu maturalnego. W ocenie konkursowej stosowane sÄ… mnożniki odnoszÄ…ce siÄ™ do ocen z przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
- z tzw. starÄ… maturÄ… oparte jest na konkursie Å›wiadectw dojrzaÅ‚oÅ›ci. JeżeLi kandydat nie zdawaÅ‚ egzaminu dojrzaÅ‚oÅ›ci z przedmiotów objÄ™tych konkursem, wówczas brane sÄ… pod uwagÄ™ oceny koÅ„cowe z tych przedmiotów uwzglÄ™dnione na Å›wiadectwie ukoÅ„czenia szkoÅ‚y.
- Laureatów i finalistów olimpiad i konkursów: w zależnoÅ›ci od tematyki konkursu lub olimpiady uwzglÄ™dnia siÄ™ zasady preferencyjne.
Przedmioty maturalne uwzględniane w rekrutacji: język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot do wyboru: matematyka, fizyka i astronomia, informatyka, geografia, biologia, chemia.
Mnożniki stosowane w ocenie konkursowej:
poziom podstawowy |
poziom rozszerzony |
|
przedmiot obowiÄ…zkowy | 1.3 | 2.0 |
Jeden przedmiot do wyboru: matematyka, fizyka i astronomia, informatyka, goeografia |
2.0 | 4.0 |
chemia, biologia | 1.3 | 2.0 |
KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI:
Centrum Dydaktyki i Spraw Studenckich:
tel. 81 445 66 45
Wydział Inżynierii Produkcji
tel. 81 531 96 69