Menu

Materiały szkoleniowe

Autoprezentacja w czasie rekrutacji

« wstecz

 

 

 

Autoprezentacja podczas rekrutacji.

Jak zrobić dobre wrażenie?

 

 
Już pierwsze minuty mogą sprawić, że rekruter nabierze do Ciebie zaufania i sympatii. Doskonale opanowana mowa ciała, udzielanie rzeczowych odpowiedzi, znajomość firmy, do której aplikujesz - to tylko przykładowe czynniki, które pozytywnie wpłyną na autoprezentację podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
 
1. Zdobądź zaufanie odbiorcy
Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotnym elementem każdego spotkania. Zacznij od… uśmiechu. Staraj się utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy. Uścisk dłoni powinien być energiczny i pewny - ani za mocny, ani za lekki.
Więcej o mowie ciała i pierwszym wrażeniu przeczytasz w artykule:
 
2. Znaj dobrze swoje CV, ofertę pracy i firmę
Podczas rozmowy rekrutacyjnej mogą pojawiać się szczegółowe pytania dotyczące Twoich umiejętności czy doświadczenia. Rekruter może również zweryfikować Twoją wiedzę na temat firmy. Tuż przed spotkaniem warto jeszcze raz przejrzeć swoje CV, a także ogłoszenie z ofertą, aby przypomnieć sobie i utrwalić treść.
 
3. Mów wyraźnie i na temat
Nie śpiesz się – mów wyraźnie, swobodnie, spokojnie, z dozą pewności siebie. Ton głosu, sposób opowiadania o swojej historii zatrudnienia, odpowiedzi na zadawane pytania – wszystko to może świadczyć m.in. o Twoim zaangażowaniu w rozmowę.
 
4. Udzielaj klarownych i prawdziwych odpowiedzi
Na autoprezentację wpływa nie tylko to, jak mówimy, ale też i… co mówimy. Odpowiedzi powinny być rzeczowe, zgodne z prawdą. Koloryzowanie nie jest mile widziane.
 
5. Pożegnaj się w sposób profesjonalny
Podczas rozmowy rekrutacyjnej należy być profesjonalistą do samego końca. Bądź opanowany i uprzejmie pożegnaj się z rekruterem. Przy wyjściu unikaj pośpiechu, jak i nerwowości.