Menu

Materiały szkoleniowe

Lepsza organizacja w poszukiwaniu pracy

« wstecz


 
5 błędów popełnianych podczas poszukiwania pierwszej pracy
 
Wybierasz oferty pracy, które wydają Ci się atrakcyjne, nie zastanawiając się, czy spełniasz wymagania? Nie jesteś pewien, jaką pracę chcesz znaleźć, dlatego szukasz „po omacku”? Ważne, by do tematu pierwszej pracy podejść świadomie i rzetelnie. Przyjmując właściwą perspektywę, masz szansę gromadzić ciekawe i wartościowe doświadczenia.
 
Stawianie pierwszych kroków na rynku pracy może przerażać, ale warto potraktować to jak przygodę, którą po latach będziesz wspominać z nostalgią. Aby okazała się rozwijająca, dobrze jest wystrzegać się błędów, takich jak: 
 
1.      Wysyłanie tego samego CV w odpowiedzi na różne oferty
Ważne, by informacje, które podajesz w życiorysie, były adekwatne do oczekiwań pracodawcy. Przykładowo, na stanowisku młodszego księgowego liczą się inne kompetencje niż w pracy animatora dziecięcego. Tworząc CV, warto zastanowić się, czy treść dokumentu stanowi odpowiedź na wymagania wskazane w ofercie.
 
2.      Przecenianie własnych możliwości
Staraj się o te stanowiska, w przypadku których spełniasz wymagania. Dzięki temu poszukiwania staną się efektywniejsze. Twoje szanse maleją, jeśli np. nie posiadasz niezbędnych uprawnień lub gdy pracodawca oczekuje biegłej znajomości języka obcego, a Ty opanowałeś go w podstawowym stopniu. 
 
3.      Zbyt późne wysłanie dokumentów
Przeglądaj codziennie ogłoszenia. Dzięki systematyczności będziesz mógł szybko odpowiadać na oferty, które Cię interesują. Wysłanie zgłoszenia z opóźnieniem może sprawić, że zostaniesz odrzucony.
 
4.      Brak jasno sprecyzowanych oczekiwań i celów
Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie, czy stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy - zastanów się, na czym Ci zależy. Chcesz dobrze zarabiać? A może oczekujesz przede wszystkim możliwości rozwijania kompetencji? Chcesz pracować w międzynarodowej korporacji, czy w małej firmie? Im jaśniej określisz swoje cele, tym… łatwiej będzie Ci je osiągnąć.
 
5.      Brak przygotowania do rekrutacji
Jeśli Twoja aplikacja zainteresuje pracodawcę i otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przygotuj się do spotkania. Przemyśl odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, określ swoje oczekiwania finansowe, zastanów się, co chciałbyś wiedzieć o wolnym stanowisku. Dzięki rzetelnemu podejściu masz szansę korzystnie się zaprezentować.
Więcej porad znajdziesz na: https://porady.pracuj.pl/